Shortlist 2017

  • Splice Best Single Documentary - Domestic

    Aberfan: The Green Hollow
    Pip Broughton for BBC Studios in Wales & Vox Pictures; first shown: BBC Four
    The Accused
    Rob McCabe for Brinkworth Films; first shown: Channel 5
    Hillsborough
    Daniel Gordon for Very Much So Productions; first shown: BBC Two
    The Murder of Sadie Hartley
    Jamie Batten for Raw Cut; first shown: ITV
    No Place to Call Home
    Luke Sewell for BBC Studios; first shown: BBC Two
    One Killer Punch
    Tim Wardle for Raw TV; first shown: Channel 4
    Rio Ferdinand: Being Mum and Dad
    Matt Smith for Only the Best Productions; first shown: BBC One
    A World Without Down's Syndrome?
    Clare Richards for Dragonfly Film & TV Productions; first shown: BBC Two
  • Channel 4 Best Single Documentary - International

    Children on the Frontline: The Escape
    Marcel Mettelsiefen for ITN Productions; first shown: Channel 4
    Europe or Die
    Marco Salustro, Aws Al-Jazairy, Milene Larsson, Fabio Basone for VICE News; first shown: VICELAND UK
    The Fall
    Daniel Gordon for Hillside Productions in association with Passion Pictures; first shown: Picturehouse Cinemas & Sky Atlantic
    The Gun Shop
    John Douglas for Rogan Productions; first shown: Channel 4
    Last Days of Solitary
    Dan Edge, Lauren Mucciolo for PBS Frontline & Mongoose Pictures, first shown: BBC4
    Machines
    Rahul Jain for Jann Pictures, IV Films & Pallas FIlms; first shown: General theatrical release
    Rich Hall's Presidential Grudge Match
    Chris Cottam for Open Mike Productions; first shown: BBC Four
    Unarmed Black Male
    James Jones for BBC Current Affairs; first shown: BBC Two
  • The Open University Best Current Affairs Documentary

    Battle for Mosul
    Joshua Baker for Mongoose Pictures Ltd; first shown: PBS FRONTLINE & theguardian.com
    Behind the Zero Line
    Frederick Paxton for VICELAND UK; first shown: VICELAND UK
    Goodbye Aleppo
    Christine Garabedian for BBC Arabic; first shown: BBC Arabic
    Last Days of Solitary
    Dan Edge, Lauren Mucciolo for PBS Frontline & and Mongoose Pictures, first shown: BBC4
    MPs: Behind Closed Doors
    Rachel Tracy for Sundog Pictures; first shown: Channel 5
    The Secret Life of Prisons
    Tom Barrow for Shine TV; first shown: Channel 4
    The Spy in the IRA
    Nick London for Films of Record; first shown: BBC One
    Yemen: Britain's Unseen War
    Patrick Wells for Quicksilver Media; first shown: Channel 4
  • Silverglade Best Arts Documentary

    Bricks!
    Clare Beavan for BBC; first shown: BBC Four
    Francis Bacon: A Brush with Violence
    Richard Curson-Smith for IWC Media; first shown: BBC Two
    Grayson Perry All Man - Episode 1
    Neil Crombie, Arthur Cary for Swan Films; first shown: Channel 4
    Imagine: The Triumphs and Laments of William Kentridge
    Adam Low for Lone Star Productions; first shown: BBC One
    Joe Cocker: Mad Dog with Soul
    John Edginton for Eagle Rock Films & Otmoor Productions; first shown: Sky Arts
    Manic Street Preachers: Escape from History
    Kieran Evans for CC-Lab; first shown: Sky Arts
    Paula Rego: Secrets and Stories
    Nick Willing for Kismet Film Company; first shown: BBC Two
    The Secret Life of Sue Townsend (Aged 68 3/4)
    Jude Ho for BBC Studios; first shown: BBC Two
  • Best Historical Documentary

    13th
    Ava DuVernay for Forward Movement LLC & Kandoo Films; first shown: Netflix
    Aberfan: The Green Hollow
    Pip Broughton for BBC Studios in Wales & Vox Pictures; first shown: BBC Four
    The Big Picture: The People vs America
    Sanjiev Johal for Al Jazeera English; first shown: Al Jazeera
    Breaking the Silence: Britain's Adoption Scandal
    Alice Perman for Ronachan Films; first shown: ITV
    Destination Unknown
    Claire Ferguson for Gigatel; first shown: Sheffield Doc/Fest
    I Am Not Your Negro
    Raoul Peck for Velvet Film, Inc. (USA), Velvet Film (France), Artémis Productions, & Close Up Films; first shown: General theatrical release
    ISIS: The Origins of Violence
    Kevin Sim for Blakeway; first shown: Channel 4
    Six Wives with Lucy Worsley - Episode 3
    Russell England for Wall to Wall Media co-produced with PBS; first shown: BBC One
  • Best Science Documentary

    Attenborough's Life That Glows
    Martin Dohrn, Joe Loncraine for Terra Mater Factual Studios, Ammonite in co-production with CuriosityStream in association with BBC and ABC Australia; first shown: BBC Two
    China: Between Clouds and Dreams - A Letter from Russia
    Phil Agland for River Films; first shown: Channel 4
    The Doctor Who Gave Up Drugs - Episode 1
    Dominique Walker, Emeka Onono, Jack Rampling for Raw TV; first shown: BBC One
    The Drug Trial: Emergency at the Hospital
    Barbie MacLaurin for Raw TV; first shown: BBC Two
    Forces of Nature with Brian Cox: Episode 2, Somewhere in Spacetime
    Stephen Cooter for BBC Studios Science co-produced with PBS; first shown: BBC One
    How to Build a Human
    Stephen Mizelas for Little Gem Media Ltd; first shown: Channel 4
    Man Made Planet: Earth from Space
    Kenny Scott for Arrow Media; first shown: Channel 4
    Michael Mosley vs The Superbugs
    Peter Gauvain for Renegade Pictures (UK) Ltd; first shown: BBC Four
  • Best Natural History Documentary

    Birds of Paradise: The Ultimate Quest - Episode 2
    Simon Davies for Tigress Productions; first shown: BBC Two
    The Eagle Huntress
    Otto Bell for Kissaki Films, Stacey Reiss Productions & Warrior Poets; first shown: General theatrical release
    Into the Inferno
    Werner Herzog for Spring Films Ltd, Werner Herzog Film GmbH & Matter of Fact Media Inc. in association with Dogwoof Ltd; first shown: Netflix
    Monkeys: An Amazing Animal Family - Asia
    Clare Dornan, Alex Williamson for Offspring Films; first shown: Sky 1
    New Zealand: Earth’s Mythical Islands - Cast Adrift
    Mark Flowers, Nick Easton for BBC, NDR Naturfilm & National Geographic Channels; first shown: BBC Two
    Planet Earth II - Islands
    Elizabeth White for BBC Studios co-produced with BBC America, ZDF, Tencent & France Télèvisions; first shown: BBC One
    Spy in the Wild - Love
    John Downer for John Downer Productions co-produced with PBS; first shown: BBC One
    Wild Ireland: The Edge of the World - Episode 1
    John Murray, Cepa Giblin for Crossing the Line Productions; first shown: BBC Two
  • Nyman Libson Paul Best Entertaining Documentary

    999: What's Your Emergency? - Nobody ever said, "When I grow up I want to answer 999 calls"
    James Incledon, Sam Barnes, Chris Rowe for Blast! Films; first shown: Channel 4
    Absolutely Fashion: Inside British Vogue - Episode 2
    Richard Macer for Lightbox Media; first shown: BBC Two
    Boy George's 1970s: Save Me from Suburbia
    Ian Denyer for IWC Media; first shown: BBC Two
    Chronicles of Nadiya - Episode 1
    Martha Delap for Love Productions; first shown: BBC One
    Fake! The Great Masterpiece Challenge: Urban Landscapes
    Simon Arnold; first shown: Sky Arts
    First Dates (Series 8, Episode 1)
    Richard Mears, Tom Locking for Twenty Twenty; first shown: Channel 4
    Get Shirty
    Andy Wells for Fox Films & Ten Monkeys; first shown: ITV
    Marigold on Tour - Florida
    Simon Draper for Two Four; first shown: BBC Two
  • Envy Best Documentary Series

    24 Hours in Police Custody
    Graeme Macauley, Gemma Brady, Stuart Bernard for The Garden Productions; first shown: Channel 4
    American Justice
    Arthur Cary, Jonathan Taylor for Minnow Films; first shown: BBC Two
    Conviction: Murder at the Station
    James Newton for Raw TV; first shown: BBC Two
    Exodus
    James Bluemel, Jack MacInnes, Paul Glynn, Robin Barnwell for Keo Films; first shown: BBC Two
    Hospital
    Production Team for Label1 - ITV Studios; first shown: BBC Two
    Kids on The Edge
    Peter Beard, Tim Lawton for Century films; first shown: Channel 4
    Mr v Mrs: Call the Mediator
    Barnaby Peel and Jenny Dames for Wild Pictures; first shown: BBC Two
    OJ: Made in America
    Ezra Edelman; first shown: BBC Four
  • Evolutions Best Constructed Documentary Series

    First Dates Hotel
    David Symmons for Twenty Twenty; first shown: Channel 4
    Hunted
    Sam Eastall for Shine; first shown: Channel 4
    Muslims Like Us
    Production Team for Love Productions; first shown: BBC Two
    Mutiny
    Sophie Todd for Windfall; first shown: Channel 4
    Rich House, Poor House
    Simon Joslin, Marcus English, Adrian Hylton for Hat Trick Productions; first shown: Channel 5
    SAS: Who Dares Wins
    Sophie Leonard, Alex Kiehl for Minnow; first shown: Channel 4
    Secret Life of Four and Five Year Olds
    Jackie Waldock for RDF Television; first shown: Channel 4
    The Trial: Murder in the Family
    Nick Holt, Kath Mattock for Dragonfly; first shown: Channel 4
  • Bertha DocHouse Best Cinema Documentary

    Dancer
    Steven Cantor; first shown: General theatrical release
    Half Way
    Daisy-May Hudson; first shown: General theatrical release
    I Am Not Your Negro
    Raoul Peck for Velvet Film, Inc. (USA), Velvet Film (France), Artémis Productions, Close Up Films; first shown: General theatrical release
    Letters from Baghdad
    Sabine Krayenbühl, Zeva Oelbaum for Between the Rivers Productions; first shown: General theatrical release
    Life, Animated
    Roger Ross Williams; first shown: General theatrical release
    My Scientology Movie
    John Dower for Red Box Films; first shown: General theatrical release
    Notes on Blindness
    Peter Middleton, James Spinney for Archer’s Mark, in association with Fee Fie Foe Films & 104 Films, in co-production with Agat Films & Cie; first shown: General theatrical release
    Weiner
    Josh Kriegman, Elyse Steinberg; first shown: General theatrical release
  • Yaddo Best Documentary Short

    Adrift
    Cath Le Couteur for Adrift Films; first shown: National Geographic
    Fish Story
    Charlie Lyne for Loop; first shown: BFI Future Film Festival
    Johanna
    Ian Derry for Archer's Mark; first shown: NOWNESS
    Let's Dance: Bowie Down Under
    Rubika Shah for Smoking Bear Productions; first shown: Picturehouse Cinemas
    The Moderators
    Ciarán Cassidy, Adrian Chen; first shown: wired.com
    The Refugee Diaries - episode three
    Jack Collins for Rogan Productions; first shown: BBC Three
    Seventeen
    Mollie Mills for Green Door Pictures; first shown: BBC Three
    Swan
    Lindsay Brown for ammfilm; first shown: Edinburgh International Film Festival
  • ITV Best Student Documentary

    Acta Non Verba
    Yvann Yagchi for NFTS; first shown: University/College screening
    The Adventures of an Aspiring Rock Star
    Sam Oldmeadow for NFTS; first shown: University/College screening
    Babies & Bellyboards
    Giulia Franchi for Falmouth University; first shown: University/College screening
    Chomo
    Maayan Arad for NFTS; first shown: University/College screening
    Homebound
    Tom Jeffery for London College of Communication; first shown: University/College screening
    Life Time
    Adam Drake for Falmouth University; first shown: University/College screening
    Pride in Rags
    Tom Whitaker for NFTS; first shown: University/College screening
    Unspeakable
    Kate Stonehill for NFTS; first shown: University/College screening
  • Warner Bros TV Production UK Best Documentary Presenter

    ADAM PEARSON for My Amazing Twin
    James Newton for BBC Studios Science; first shown: BBC Two
    CHRIS VAN TULLEKEN for The Doctor Who Gave Up Drugs
    Dominique Walker, Emeka Onono, Jack Rampling for Raw TV; first shown: BBC One
    GRAYSON PERRY for Grayson Perry: All Man
    Neil Crombie for Swan Films; first shown: Channel 4
    NADIYA HUSSAIN for Chronicles of Nadiya
    Martha Delap for Love Productions; first shown: BBC One
    RICH HALL for Rich Hall's Presidential Grudge Match
    Chris Cottam for Open Mike Productions; first shown: BBC Four
    SALLY PHILLIPS for A World Without Down’s Syndrome?
    Clare Richards for Dragonfly; first shown: BBC Two
    STACEY DOOLEY for Stacey Dooley Investigates: Young Sex for Sale in Japan
    Joyce Trozzo for BBC Current Affairs London; first shown: BBC Three
    TOM HOLLAND for Isis: The Origins of Violence
    Kevin Sim for Blakeway; first shown: Channel 4
Like us

© 2017 The Grierson Trust. All rights reserved.